Rodzaje skóry naturalnej

Czym tak naprawdę jest skóra ? Używamy skór bydlęcych, powstałych na skutek odpadu po uboju bydła na mięso. Nie zabijamy zwierząt, tylko korzystamy z odpadów do produkcji mięsa, co jest ekologiczne. Dzięki temu nic się nie marnuje. 

W naszej firmie początki produkowania i wytwarzania wyrobów ze skóry sięgają 1933 roku. W tamtych czasach produkowaliśmy uprzęże dla koni. Wszystko było zszywane ręcznie za pomocą specjalnych igieł. Wtedy to założyciel firmy Galskór- dziadek Stefan tak zarabiał na życie. Następnie jego syn- Franciszek rozwinął firmę, aby po latach prób i udoskonaleń produkować dla Was teczki i piórniki ze skóry. Skóra jest niezwykłym materiałem organicznym, gdyż włókna obecne wewnątrz struktur sprawiają, że całość jest bardzo elastyczna, a zarazem wytrzymała. 

Skóra zazwyczaj ma grubość dochodzącą do 1cm. Dzięki temu możemy ją rozdzielić na dwie, a nawet trzy warstwy.  Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów skór: 

Skóra naturalna licowa

Pierwszą z warstw jest najszlachetniejsza z nich skóra licowa. Cechą charakterystyczną dla niej jest struktura, na której widać wszystkie zagniecenia, wady czy niedoskonałości. Przy wycinaniu elementów teczki trzeba bardzo uważać na to, by omijać tego typu skazy. Pomimo tego skóra licowa jest najmocniejszą warstwą. W końcu chroni ona zwierzę przed czynnikami środowiska zewnętrznego ;) Na skórze licowej można tłoczyć różnego rodzaju struktury imitujące, np. skórę węża czy krokodyla. Wygląda to bardzo nowatorsko, niczym z wybiegu mody w Mediolanie :)

Skóra naturalna dwoina

Drugą warstwą skóry właściwej jest tak zwana dwoina. Skórę tą pozyskuje się z rozdwojenia warstw skóry. Nie posiada ona własnego lica, ponieważ jest wewnętrzną warstwą skóry. Aby można było uszyć z niej teczki, skóra pokrywana jest ochronną warstwą, imitującą lico. Możemy wybierać w wielu różnorodnych warstwach, przez co jesteśmy w stanie uzyskać różne struktury. 

Skóra zamszowa

Skóry zamszowe to skóry, których lico zostało usunięte, a powierzchnia wyszlifowana. Dzięki temu zabiegowi zewnętrzna warstwa skory sprawia wrażenie miękkiej i puszystej

Skóra typu nubuk

Nubuk jest skórą licową, której lico jest delikatnie szlifowane w celu uzyskania efektu zamszu, zabieg ten nie pozbawia skóry lica całkowicie, co zapewnia skórze wytrzymałość i nadaje jej wygląd miękkości i elegancji.

Skóra mielona

Istnieją też skóry mielone, które powstają ze zmielonych odpadów skóry. Te skóry są słabe i mało wytrzymałe. Nie wybierajcie tego typu skór, nie posłużą wam zbyt długo. Często na bazarach sprzedawcy oferują skórzane paski, nie informują klienta jednak, że skóra ta jest skórą mieloną. Strzeżcie się tego typu pasków, szybko mogą się rozerwać! 

Wady na skórze

Na rynku skór ważnym czynnikiem wpływającym na cenę zakupu jednego metra kwadratowego jest sposób rozkroju skór. My - producenci galanterii - bardzo zwracamy uwagę na to, czy dany błam skóry ma skazy, a jeśli tak to w których miejscach. Jest to o tyle istotne, bo podczas wycinania na prasie przez krojczego elementów skórzanych musi on omijać miejsca z różnego typu defektami i przecięciami. Gdy skóra ma dużą ilość takich nieprzyjemnych niespodzianek, na skutego tego powstaje dużo odpadów, które nie są wykorzystywane przy dalszej produkcji. Takich sytuacji chcemy uniknąć, bo straty tego typu generują duże koszty. Zawsze staramy się dokonywać zakupu skór, które mają jak najmniej wad, ale wiadomo, że ich cena jest wtedy wyższa.  

Kolory

Na skórach możemy uzyskać praktycznie każdy wymyślony przez nas kolor. Od gładkiej czerni po fioletowego krokodyla, czy turkusowego węża. Mamy wiele wersji kolorystycznych takich skór na magazynie.

Niepowtarzalność

Prawdziwa skóra może być tylko jedna i niepowtarzalna. Każda skóra jest małym dziełem sztuki stworzonym przez naturę. Jarzma i liczne znamiona widoczne na skórze to cechy charakterystyczne dla każdego zwierzęcia, jest to dowód na jej naturalność i niepowtarzalność. Dlatego też wybierając produkt ze skóry licowej, pamiętajmy o tym, że drobne naturalne skazy na jej powierzchni nie czynią jej gorszym sortem skóry, a sprawiają, że jest niepowtarzalna.